Geomorfologie

Proč má smysl zabývat se geomorfologií a k čemu lze tyto znalosti využít v reálném životě?

Na začátek je dobré vědět, o co se jedná, když se řekne geomorfologie. Tato věda obnáší studium tvarů, vzniku a vývoje zemského povrchu. Jejím hlavním středem zájmu je tedy reliéf – svrchní plocha zemské kůry. Zabývá se geomorfologickými tvary od celých pohoří, až po jednotlivé písečné přesypy. A proč může být výhodou studovat právě ji?

S geomorfologií se každodenně setkáváme v našem běžném životě. Jdete do kopce a chcete vědět, zda se jedná o horský štít, hřbet nebo hřeben? Zajímá vás, proč zrovna tahle řeka tvoří tak krásné meandry? Při obyčejné procházce Prahou zjistíte, že naše hlavní město je postaveno na říčních terasách Vltavy. Uplatnění těchto znalostí v reálném životě je mnoho. Každý pohled do krajiny dokáže vytvořit mnohem větší zážitek, pokud se můžete hlouběji zamyslet nad jednotlivými prvky přírody. Co pro někoho bude obyčejná díra v zemi, pro vás může být zajímavý závrt po spadlé jeskyni. A co pro neznalce bude kus kamene, pro vás bude obdivuhodný skalní hřib formovaný po několik desetiletí větrnou erozí.

Geomorfologie má také výhodu několika podoborů, takže můžete studovat právě to, co vás baví a zajímá. Pro někoho to může být například klimatická, pro jiného strukturní a pro dalšího třeba antropogenní geomorfologie. Česko je velmi geomorfologicky rozmanité území skládající se ze 4 provincií. Máme možnost zde najít mnoho rozmanitých tvarů reliéfu. Právě díky této vědní disciplíně známe vznik a vývoj našeho území a můžeme také předpokládat jeho budoucnost. Geomorfologie poskytuje cenné znalosti důležité pro lidský život, a určitě se jí vyplatí studovat.

Obr. Skalní okno v Dolomitech, zdroj: archiv autorky

Anna Frídlová