V tomto úkolu vás opět čekají videa, jenom jich bude podstatně víc a budou trochu odbornější. Postupně jsou zde představeny významné události, které nějak ovlivnily současnou Ameriku. K velké části událostí je nějaké video, u některých je pouze zmínka, že proběhly.
Vaším úkolem je stránku projít, podívat se na (alespoň některá) videa a na konci mi jenom dát vědět, že jste úkol spnili. Test tentokrát nebude. Videa, která jsou označena černě byste měli všichni shlédnout (jsou čtyři a zas až tak mocu času vám neseberou), šedé odkazy jsou na videa, které povinně sledovat nemusíte, ale většinou jsou myslím dost zajímavá.
Jdeme na to…
V dobách ledových přichází do Ameriky lidé z Asie přes Beringův pevninský most.
cca 1000 – doplouvá do Ameriky viking Leifr Eriksson
1492 – pro Evropany objevuje Ameriku Kryštof Kolumbus
V Jižní Americe je celá řada vyspělých indiánských civilizací, největší národy jsou Aztéci, Mayové a Inkové. Postupně jsou vytlačováni Španělskými dobyvateli.
1521 – dobytí říše Aztéků Hernánem Cortésem
1533 – dobytí hlavního města Inků Cusca Franciskem Pizzarem
Zatímco do Jižní Ameriky pronikají Španělé a Portugalci v Severní Americe vznikají kolonie Britů a Francouzů. Mezi Brity a Francouzy nakonec propukl boj o to, kdo bude v Severní Americe vládnout.
1754–1763 – sedmiletá válka (francouzsko-indiánská válka), Britové porážejí Francouze a získávají v Severní Americe téměř naprostou převahu.
1773 – Bostonské pití čaje: protest Američanů proti nadvládě Britů, je to předzvěst války Ameriky o nezávislost
1775 – začátek americké války o nezávislost
4. července 1776 – Vyhlášení nezavislosti USA
USA ve válce o nezávist vítězí a začínají se dále rozrůstat směrem k západu.
1861–1865 V Americe probíhá občanská válka mezi severními a jižními státy, vítězí sever, je zrušeno otroctví.
Po skončení občanské války dále probíhá pronikání bělochů na západ, staví se velká transkontinentální železnice, která má propojit východní pobřeží Ameriky s tím západním. Na tento vývoj dost doplácí indiáni, kteří jsou postupně vytlačováni z svých území a vyvražďováni.
Mezitím v Jižní Americe v průběhu 19. století získává v Jižní Americe celá řada států nezávislost.
V Latinské Americe pak v průběhu 20. století řada států prochází bouřlivým politickým vývojem, který často vyústil v to, že se moci chopil nějaký diktátor. Významná jsou třeba následující jména:
Augusto Pinochet (Chile)
Hugo Chávez (Venezuela)
Juan Perón (Argentina)
Fidel Castro (Kuba)
V průběhu 20. století také roste vliv USA ve světě a stává se z nich světová velmoc. Na to má velký vliv první i druhá světová válka a Ameriku také silně ovlivňuje studená válka mezi USA a Ruskem.
Zároveň má ale Amerika, na severu i na jihu celou řadu problémů. Jižní Amerika se kromě totalitních režimů velmi potýká s chodobou ve velkých městech. V Severní Americe ve 20. století velmi rezonuje problém rasismu.
A to je vše. Teď už jenom vyplňte, která videa jste viděli, ať mám přehled o vaší aktivitě: